Biała księga polskich rzek. Lekcje płynące z katastrofy odrzańskiej
Wspólna publikacja kilku organizacji ekologicznych. Analizuje bariery prawne, które przyczyniają się do niedostatecznej ochrony rzek w Polsce i zawiera gruntowną diagnozę problemów, które doprowadziły do katastrofy na Odrze w sierpniu 2022 roku. Ważną jej częścią są rekomendacje na temat zmian w sferze prawnej i praktycznej, niezbędnych do skutecznej ochrony wód.
Inne publikacje z tej samej kategorii:
Szczegóły publikacji
Zapobieganie szkodom w środowisku i ich naprawa – poradnik dla obywateli i organizacji pozarządowych
W poradniku znajduje się omówienie najważniejszych zagadnień dotyczących odpowiedzialności za szkody w środowisku. Poruszone zostały kwestie rodzajów działalności i zdarzeń, w których można zastosować przepisy tzw. ustawy szkodowej (czyli Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie z dn. 13.04.2007 r.), sposoby zgłaszania szkody oraz rodzaje uprawnień przysługujących zgłaszającemu szkodę.
Szczegóły publikacji
Specustawa odrzańska nie broni Odry przed katastrofą. Ekspercka analiza projektu ustawy o rewitalizacji Odry (druk 3303)
Analiza projektu ustawy o rewitalizacji Odry (druk 3303) wykonana przez Fundację Frank Bold, Fundację Greenmind, Fundację Greenpeace Polska oraz Koalicję Ratujmy Rzeki. Analiza odnosi się do poszczególnych zapisów projektu ustawy oraz zawiera rekomendacje poprawek.
Szczegóły publikacji
Rekomendacje zmian prawnych niezbędnych do zminimalizowania wpływu zrzutów wód kopalnianych na stan rzek
Ekspertyza prawna przygotowana przez Fundację Frank Bold i Fundację Greenmind dla Koalicji Ratujmy Rzeki.
Szczegóły publikacji
Kiedy rzeka zamienia się w ściek, a Ty chcesz coś z tym zrobić
Poradnik skierowany jest do osób, które chcą skutecznie działać na rzecz poprawy jakości rzek w Polsce. Dostarcza wiedzy oraz praktycznych narzędzi dotyczących ochrony polskich rzek. Publikacja omawia role instytucji odpowiedzialnych za rzeki, zawiera informacje o aktach prawnych regulujących kwestie związane z wodami oraz administracyjnym podziale wód w Polsce. Opisuje metody badania jakości wód oraz standardy ich monitorowania. W poradniku poruszano także temat ochrony wód pod kątem pozwoleń, kontroli i kar. W publikacji nie zabrakło praktycznych wskazówek, jak korzystać ze środków prawnych pomagających chronić rzeki.
Dostępność - kontrast