-
Odpowiedzialne państwoSprawiedliwa transformacja: analiza planów wydatkowania środków
Szczegóły publikacji
Sprawiedliwa transformacja: analiza planów wydatkowania środków
Celem analizy jest ocena planowania procesu wdrażania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w regionach górniczych.
W opracowaniu przeanalizowano zgodność aktów związanych z wdrażaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Polsce z aktami prawa unijnego: z rozporządzeniem FST, rozporządzeniem ogólnym oraz ustawą wdrożeniową. Do analizy dokumentów zostały wybrane wytyczne ministra dotyczące szczegółowego opisu priorytetów (SZOP) krajowych i regionalnych programów na lata 2021–2027, komitetów monitorujących na lata 2021–2027 oraz kwalifikowalności kosztów projektów na lata 2021–2027. Przeanalizowano również Szczegółowe Opisy Priorytetów (SZOP) dla regionów objętych FST, czyli dla Dolnego Śląska, woj. łódzkiego, Małopolski, Śląska i Wielkopolski oraz dla programu krajowego FEnIKS.
-
Transformacja energetycznaDochodzenie roszczeń o naprawę szkód górniczych. Najważniejsze regulacje prawne
Szczegóły publikacji
Dochodzenie roszczeń o naprawę szkód górniczych. Najważniejsze regulacje prawne
Informator skierowany jest do osób narażonych na występowanie szkód spowodowanych działalnością kopalni. W publikacji znajduje się omówienie najważniejszych regulacji prawnych dotyczących szkód górniczych i dochodzenia roszczeń o ich naprawę. W informatorze omówiono także różne rodzaje szkód górniczych oraz innych szkód spowodowanych działalnością zakładów górniczych. Przybliżone zostały podstawowe zasady dochodzenia roszczeń o naprawienie tych szkód, wynikające z przepisów Prawa geologicznego i górniczego oraz Kodeksu cywilnego. Poruszono także temat roszczeń negatoryjnych.
-
Odpowiedzialne państwoWybór członków Komitetów Monitorujących programy operacyjne w ramach Funduszy Europejskich
Szczegóły publikacji
Wybór członków Komitetów Monitorujących programy operacyjne w ramach Funduszy Europejskich. Analiza na podstawie badań ankietowych oraz dokumentów
W opracowaniu przeanalizowano przebieg wyborów przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetów Monitorujących programy regionalne i krajowe Funduszy Europejskich. Analizie zostały poddane wybory do Komitetów Monitorujących regionalnych programów operacyjnych oraz trzech programów krajowych – FEnIKS, FERS i FENG pod kątem: harmonogramów naborów oraz możliwych konsekwencji ich ukształtowania, przebiegu wyborów, w tym procesu zgłaszania organizacji kandydujących, głosowania, wyników wyborów i procesu odwołań. W opracowaniu ponadto przedstawiono wyniki ankiety dla członków Komitetów Monitorujących dotyczącej ich opinii na temat przebiegu wyborów.
-
Odpowiedzialne państwoFunkcjonowanie Komitetów Monitorujących programy operacyjne w ramach Funduszy Europejskich
Szczegóły publikacji
Funkcjonowanie Komitetów Monitorujących programy operacyjne w ramach Funduszy Europejskich. Analiza na podstawie dokumentów
W opracowaniu zawarto analizę 19 regulaminów Komitetów Monitorujących programy regionalne i krajowe Funduszy Europejskich (regionalne programy operacyjne, a także krajowe FEnIKS, FERS i FENG). Prześledzono przyjęte w nich rozwiązania dotyczące: postępowania w przypadku konfliktu interesów, zasad członkostwa w Komitetach Monitorujących, zasad przeprowadzania posiedzeń KM, przyjmowania uchwał, tworzenia protokołów z posiedzeń KM, grup roboczych w ramach KM oraz obowiązek analizy zgodności projektów z KPP i KPON.
-
Ochrona przyrodyRekomendacje zmian prawnych niezbędnych do zminimalizowania wpływu zrzutów wód kopalnianych na stan rzek
Szczegóły publikacji
Rekomendacje zmian prawnych niezbędnych do zminimalizowania wpływu zrzutów wód kopalnianych na stan rzek
Ekspertyza prawna przygotowana przez Fundację Frank Bold i Fundację Greenmind dla Koalicji Ratujmy Rzeki.
-
Odnawialne źródła energiiPrawne aspekty tworzenia społeczności energetycznych. Poradnik
Szczegóły publikacji
Prawne aspekty tworzenia społeczności energetycznych. Poradnik
Publikacja przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych stworzeniem społeczności energetycznej, przydatna szczególnie przedstwiciel(k)om samorządów. W poradniku przedstawione zostały istniejące oraz projektowane ramy prawne tworzenia i funkcjonowania społeczności energetycznych w Polsce. W przystępnej formie pytań i odpowiedzi zostały poruszone kwestie prawne powstawania i funkcjonowania klastra energii, spółdzielni energetycznej i prosumenta. Przedstawione zostały także zadania gminy, finansowania energetyki obywatelskiej oraz zmiany w prawie.
-
Ochrona przyrodySpecustawa odrzańska nie broni Odry przed katastrofą. Analiza ekspercka
Szczegóły publikacji
Specustawa odrzańska nie broni Odry przed katastrofą. Ekspercka analiza projektu ustawy o rewitalizacji Odry (druk 3303)
Analiza projektu ustawy o rewitalizacji Odry (druk 3303) wykonana przez Fundację Frank Bold, Fundację Greenmind, Fundację Greenpeace Polska oraz Koalicję Ratujmy Rzeki. Analiza odnosi się do poszczególnych zapisów projektu ustawy oraz zawiera rekomendacje poprawek.
-
Ochrona przyrodyBiała księga polskich rzek. Lekcje płynące z katastrofy odrzańskiej
Szczegóły publikacji
Biała księga polskich rzek. Lekcje płynące z katastrofy odrzańskiej
Wspólna publikacja kilku organizacji ekologicznych. Analizuje bariery prawne, które przyczyniają się do niedostatecznej ochrony rzek w Polsce i zawiera gruntowną diagnozę problemów, które doprowadziły do katastrofy na Odrze w sierpniu 2022 roku. Ważną jej częścią są rekomendacje na temat zmian w sferze prawnej i praktycznej, niezbędnych do skutecznej ochrony wód.
-
Odnawialne źródła energiiImplementacja przepisów Unii Europejskiej dotyczących społeczności energetycznych do polskiego porządku prawnego
Szczegóły publikacji
Implementacja przepisów Unii Europejskiej dotyczących społeczności energetycznych do polskiego porządku prawnego
Analiza dotyczy implementacji w Polsce przepisów Unii Europejskiej: dyrektywy RED II oraz dyrektywy rynkowej, dotyczących społeczności energetycznych. W analizie prześledzono aktualny stan prawny oraz procedowane projekty legislacyjne, związane z wdrożeniem energetyki obywatelskiej, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności energetycznych.
-
Transformacja energetycznaRekultywacja gruntów pokopalnianych
Szczegóły publikacji
Rekultywacja gruntów pokopalnianych
Analiza podejmuje temat rekultywacji w prawie polskim, szczególnie w kontekście gruntów pokopalnianych. Publikacja dotyczy regulacji prawnych rekultywacji – przede wszystkim zbiera i analizuje przepisy regulujące rekultywację, które rozrzucone są po całym systemie prawnym.
-
Zrównoważony rozwój (ESG)Podstawowa analiza obecnej sytuacji w Polsce dotyczącej dostępu do środków zaradczych w sprawach nadużyć związanych z działalnością przedsiębiorstw (2021)
Szczegóły publikacji
Podstawowa analiza obecnej sytuacji w Polsce dotyczącej dostępu do środków zaradczych w sprawach nadużyć związanych z działalnością przedsiębiorstw (2021)
Celem analizy jest przedstawienie obszarów, w których istnieje w Polsce poważne ryzyko naruszenia praw człowieka w związku z działalnością korporacji, określenie barier skutecznych środków zaradczych w rozumieniu trzeciego filaru Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, oraz zaproponowanie rekomendacji służących rozwiązaniu zidentyfikowanych problemów prawnych. Pierwsza wersja tego raportu ukazała się w styczniu 2017 roku.
-
Jakość powietrza Oceny oddziaływania na środowiskoPoradnik ekoaktywisty. Jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza ze źródeł przemysłowych?
Szczegóły publikacji
Poradnik ekoaktywisty. Jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza ze źródeł przemysłowych?
Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla aktywistów, nieformalnych zrzeszeń obywatelskich i organizacji pozarządowych walczących z zanieczyszczeniem powietrza ze źródeł przemysłowych. Publikacja przybliża język prawa ochrony środowiska (co jest istotne przy kontakcie urzędowym i administracyjnym), przedstawia możliwości uzyskiwania informacji o środowisku i jego ochronie, podejmuje kwestie zagospodarowania przestrzennego i decyzji środowiskowej, pozwoleń emisyjnych, nadzoru nad zakładem przemysłowym oraz odpowiedzialności karnej i cywilnej.
-
Zrównoważony rozwój (ESG)2020 Research Report Alliance for Corporate Transparency
Szczegóły publikacji
2020 Research Report Alliance for Corporate Transparency
Publikacja w języku angielskim. Zawiera analizę raportów zrównoważonego rozwoju 300 firm z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej na podstawie na podstawie dyrektywy UE w sprawie raportowania niefinansowego.
-
Zrównoważony rozwój (ESG)The State of Sustainability Reporting in the Visegrad Region
Szczegóły publikacji
The State of Sustainability Reporting in the Visegrad Region
W publikacji zostały zaprezentowane wyniki oceny jakości raportów ESG przedsiębiorstw z siedzibą w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Porównano je z wynikami podobnych ocen w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Analiza przeprowadzona została przez Frank Bold Society i Fundację Frank Bold we współpracy z innymi organizacjami.
-
Zrównoważony rozwój (ESG)2019 Research Report Alliance for Corporate Transparency
Szczegóły publikacji
2019 Research Report Alliance for Corporate Transparency
Publikacja w języku angielskim. Zawiera analizę raportów zrównoważonego rozwoju 1000 firm na podstawie dyrektywy UE w sprawie raportowania niefinansowego.
-
Jakość powietrzaPoradnik przeprowadzenia kontroli palenisk domowych
Szczegóły publikacji
Poradnik przeprowadzenia kontroli palenisk domowych
Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla pracowników urzędów gmin i miast oraz funkcjonariuszy straży gminnych i miejskich. Publikacja w przystępny oraz całościowy sposób omawia podstawy prawne kontroli oraz przeprowadza przez jej kolejne etapy: od metodyki wykrywania spalania odpadów, przez procedury pobrania próbek aż do kontroli u mieszkańca, u przedsiębiorcy oraz kontroli składów węgla. Porusza także kwestie współpracy z policją, uprawnień i obowiązków pracowników gminy oraz technicznych aspektów kontroli.
-
Jakość powietrzaStrefa czystego transportu na Kazimierzu w Krakowie – studium przypadku oraz wnioski dla samorządów i rządzących
Szczegóły publikacji
Strefa czystego transportu na Kazimierzu w Krakowie – studium przypadku oraz wnioski dla samorządów i rządzących
Publikacja przedstawia studium przypadku strefy czystego transportu na krakowskim Kazimierzu na tle wysiłków ograniczania ruchu samochodowego przez władze Krakowa. Studium przedstawia podstawy prawne strefy, jej historię w podziale na poszczególne etapy, a także wnioski i rekomendacje.
-
Odpowiedzialne państwoLobbing w Europie. Stan dyskusji nad przejrzystością procesów decyzyjnych w Radzie Europy i Unii Europejskiej
Szczegóły publikacji
Lobbing w Europie. Stan dyskusji nad przejrzystością procesów decyzyjnych w Radzie Europy i Unii Europejskiej
Publikacja omawia stan dyskusji nad przejrzystością procesów decyzyjnych w Radzie Europy i Unii Europejskiej. Analiza zawiera rekomendacje Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) dla Polski, stan debaty w Radzie Europy oraz w Unii Europejskiej. Publikację kończą zalecenia w reformie regulacji działalności lobbingowej w Polsce.
-
Odpowiedzialne państwoPozorna regulacja lobbingu. Stosowanie ustawy lobbingowej przez wybrane organy władzy publicznej
Szczegóły publikacji
Pozorna regulacja lobbingu. Stosowanie ustawy lobbingowej przez wybrane organy władzy publicznej
Dokument przedstawia rekomendacje zmian w ustawie lobbingowej (2005) w zakresie: rejestru lobbystów zawodowych, sprawozdań rocznych o działaniach podejmowanych wobec organów
władzy publicznej przez zawodowych lobbystów oraz informacji o zgłoszeniach zawodowych lobbystów. -
Odpowiedzialne państwoRemaining in the shadow. Lobbying transparency in the Polish Parliament
Szczegóły publikacji
Remaining in the shadow. Lobbying transparency in the Polish Parliament
Publikacja w języku angielskim. Podejmuje temat przejrzystości lobbingu w polskim parlamencie. Porusza temat działań polskiego rządu po opublikowaniu zestawu rekomendacji (2013) oraz raportu zgodności (2015) w ramach IV Rundy Ewaluacyjnej Grupy Państw Przeciw Korupcji (GRECO). Publikacja zawiera: omówienie lobbingu w Sejmie RP w latach 2012–2016, wdrożenie raportu GRECO, działania w praktyce oraz rekomendacje.
-
Zrównoważony rozwój (ESG)Podstawowa analiza obecnej sytuacji w Polsce dotyczącej dostępu do środków zaradczych w sprawach nadużyć związanych z działalnością przedsiębiorstw (2017)
Szczegóły publikacji
Podstawowa analiza obecnej sytuacji w Polsce dotyczącej dostępu do środków zaradczych w sprawach nadużyć związanych z działalnością przedsiębiorstw (2017)
Celem analizy jest przedstawienie obszarów, w których istnieje w Polsce poważne ryzyko naruszenia praw człowieka w związku z działalnością korporacji, określenie barier skutecznych środków zaradczych w rozumieniu trzeciego filaru Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, oraz zaproponowanie rekomendacji służących rozwiązaniu zidentyfikowanych problemów prawnych. Aktualizacja tego raportu ukazała się w grudniu 2021 roku.
-
InneOpinia w sprawie odpowiedzialności karnej uczestnika programu bug bounty
Szczegóły publikacji
Opinia w sprawie odpowiedzialności karnej uczestnika programu bug bounty (na gruncie polskiego Kodeksu karnego)
Opinia zawiera ocenę prawną działalności osób zajmujących się znajdowaniem błędów w systemach lub sieciach (tele)informatycznych w celu zwrócenia uwagi ich właścicielowi, że system lub sieć posiada wady i luki. Publikacja zawiera analizę regulacji Kodeksu karnego, która wskazała, że działanie to nie powinno być uznawane za karalne.
-
Ochrona przyrodyZapobieganie szkodom w środowisku i ich naprawa – poradnik dla obywateli i organizacji pozarządowych
Szczegóły publikacji
Zapobieganie szkodom w środowisku i ich naprawa – poradnik dla obywateli i organizacji pozarządowych
W poradniku znajduje się omówienie najważniejszych zagadnień dotyczących odpowiedzialności za szkody w środowisku. Poruszone zostały kwestie rodzajów działalności i zdarzeń, w których można zastosować przepisy tzw. ustawy szkodowej (czyli Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie z dn. 13.04.2007 r.), sposoby zgłaszania szkody oraz rodzaje uprawnień przysługujących zgłaszającemu szkodę.
-
Odpowiedzialne państwoBriefing on the Polish Civil Service Act – Risk of politicization in Polish civil service
Szczegóły publikacji
Briefing on the Polish Civil Service Act – Risk of politicization in Polish civil service
Publikacja w języku angielskim. „Briefing dot. ustawy o służbie cywilnej: ryzyko upolitycznienia służby cywilnej” dostarcza informacji nt. polskiej służby cywilnej w związku z upolitycznieniem i obniżeniem standardów rekrutacji po wyborach parlamentarnych w 2015 r.
-
Odpowiedzialne państwoRecommendations by Frank Bold to the Council of Europe’s Committee on Legal Co-operation (CDCJ)
Szczegóły publikacji
Recommendations by Frank Bold to the Council of Europe’s Committee on Legal Co-operation (CDCJ) on its Draft Recommendation of the Committee of Ministers to Member States on the legal regulation of lobbying activities in the context of public decision-making
Dokument w języku angielskim. Prezentuje zestaw uwag do projektu rekomendacji dot. regulacji działalności lobbingowej dla Komitetu Rady Europy ds. Współpracy Prawnej. Zawiera sugestie zmian dotyczących definicji („lobbingu” oraz „regulacji prawnych”), przejrzystości, publicznego rejestru lobbystów, sankcji oraz standardów etycznego postępowania funkcjonariuszy publicznych.
-
Odpowiedzialne państwoLobbying – a risk or an opportunity? Lobbying regulation in the Polish, Slovak, and Czech perspective
Szczegóły publikacji
Lobbying – a risk or an opportunity? Lobbying regulation in the Polish, Slovak, and Czech perspective
Publikacja w języku angielskim. Opisuje regulacje lobbingu na przykładzie Polski, Słowacji oraz Czech. Podejmuje temat najlepszego sposobu zwalczania bezprawnego wpływu na decyzje polityczne poprzez tworzenie regulacji prawnych dotyczących jawnego i legalnego lobbingu.
-
Odpowiedzialne państwoShedding Light on Public Contracts. The Register of Contracts in Public Spending Oversight
Szczegóły publikacji
Shedding Light on Public Contracts. The Register of Contracts in Public Spending Oversight
Publikacja w języku angielskim. Omawia wprowadzenie jawnego rejestru umów przez podmioty rządowe (w tym duże gminy i spółki państwowe) na przykładzie Czech i Słowacji. Rejestr umów opiera się na centralnym rejestrze online zawierającym pełne teksty wszystkich umów publicznych wraz z określonym zestawem danych. Publikacja zawiera ponadto opis audytu funduszy publicznych w Czechach, Polsce i na Słowacji oraz wnioski płynące z wdrożenia jawnego rejestru umów.
-
Odpowiedzialne państwoThe Funding and Oversight of Political Parties and Election Campaigns in East Central Europe
Szczegóły publikacji
The Funding and Oversight of Political Parties and Election Campaigns in East Central Europe
Publikacja w języku angielskim. Podejmuje kwestie finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, zwracając uwagę na ograniczoną dostępność tych danych. W publikacji zestawione zostało ustawodawstwo dotyczące finansowania partii politycznych na przykładzie Polski, Słowacji oraz Czech. Praca przedstawia także dane na temat realnych kosztów polityki partyjnej, analizuje słabe strony obowiązujących przepisów oraz przedstawia propozycje ich usprawnień.
-
Odpowiedzialne państwoKontrola financování stran, Porovnání dohledových institucí ve vybraných evropských státech
Szczegóły publikacji
Kontrola financování stran, Porovnání dohledových institucí ve vybraných evropských státech
Publikacja w języku czeskim ze streszczeniem po angielsku. Omawia metody kontroli finansowania partii politycznych oraz porówuje instytucje nadzoru finansowego nad partiami w wybranych krajach europejskich: w szczególności w Polsce, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Norwegii, Estonii i Czechach. Raport zawiera informacje o organizacji systemów organów nadzorczych, sankcjach nakładanych na państwa europejskie za wykroczenia oraz zasadach obowiązujących audytorów i przejrzystości zasad dostępu do informacji. W oparciu o powyższe zidentyfikowano kluczowe problemy oraz przestawiono zestaw zaleceń dla organów nadzorczych.
-
Oceny oddziaływania na środowiskoJak sprawić, by usłyszano nasz głos? Praktyczny przewodnik do Konwencji z Aarhus 2014
Szczegóły publikacji
Jak sprawić, by usłyszano nasz głos? Praktyczny przewodnik do Konwencji z Aarhus 2014
Konwencja z Aarhus (ratyfikowana w Polsce w 2003) dotyczy prawa człowieka do czystego środowiska oraz praw obywateli w procesie podejmowania decyzji dotyczących środowiska. Przewodnik omawia, czym jest konwencja na tle prawa międzynarodowego oraz radzi, jak korzystać z praw gwarantowanych przez Konwencję z Aarhus. Podejmuje także temat kosztów, czasu trwania działań oraz sugeruje, co można zrobić, kiedy zastosowane działania nie przynoszą rezultatu.
Brak wyników wyszukiwania