Precedensowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie szwajcarskich seniorek potwierdził, że państwa mają obowiązek aktywnie przeciwdziałać zmianom klimatu, ponieważ w przeciwnym razie naruszają prawa człowieka. Frank Bold z partnerami zbada, jak kształtować lepsze polityki klimatyczne.
– Każde państwo unijne jest zobowiązane do przestrzegania Karty praw podstawowych, czyli unijnego aktu prawnego, który kodyfikuje fundamentalne prawa człowieka. Państwa muszą ich przestrzegać w każdym aspekcie swojej działalności, a więc również w tworzeniu prawa chroniącego klimat – mówi Maria Włoskowicz, prawniczka z Frank Bold.
Jak radzą sobie z tym zadaniem państwa Europy Środkowo-Wschodniej? I jak w poszanowaniu praw człowieka kształtować dobre i skuteczne polityki klimatyczne? Na te pytania Frank Bold będzie poszukiwał odpowiedzi wraz z innymi organizacjami prawniczymi z regionu w ramach rozpoczynającego się właśnie projektu STELLAR.
W projekcie STELLAR weźmie udział 9 organizacji partnerskich z 8 krajów UE:
- Justice & Environment – koordynator (Czechy)
- ÖKOBÜRO (Austria)
- BlueLink (Bułgaria)
- Zelena Akcija (Chorwacja)
- Frank Bold Society (Czechy)
- Keskkonnaõiguse Keskus (Estonia)
- Fundacja Frank Bold (Polska)
- PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (Słowenia)
- Környezeti Management és Jog Egyesület (Węgry)
Projekt STELLAR będzie realizowany przez 2 lata i jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Obywatele, równość, prawa i wartości” (CERV).