Co robimy

Wspieramy samorządy, inne organizacje ekologiczne, jak i zwykłych obywateli. Pomagamy przedsiębiorstwom, które chcą prowadzić swoją działalność z poszanowaniem praw człowieka i zasad ochrony środowiska.

Bierzemy udział w postępowaniach administracyjnych i sądowych, przygotowujemy kompleksowe analizy i opinie prawne, szkolimy z zakresu różnych zagadnień prawnych, a także bierzemy aktywny udział w procesach legislacyjnych, wnosząc uwagi do proponowanych zmian w prawie.

Oceny oddziaływania na środowisko

Od warunków jakie lokalni włodarze i organy ochrony środowiska postawią przedsiębiorcom planującym budowę osiedla, otwarcie fabryki czy stworzenie hodowli, zależy to, jak będzie wyglądać nasze najbliższe otoczenie.

Zrównoważony rozwój (ESG)

O zrównoważonym rozwoju możemy mówić tylko wtedy, kiedy obecne pokolenie zaspokaja swoje potrzeby w sposób, który nie umniejsza szans przyszłych pokoleń na to samo. Wysiłek zrównoważonego rozwoju muszą podjąć nie tylko państwa i ich obywatele, ale przede wszystkim przedsiębiorstwa, które korzystają ze środowiska i odpowiadają za znaczną część śladu ekologicznego pozostawianego przez ludzkość.

Jakość powietrza

Każdy ma prawo do oddychania czystym powietrzem. Dlatego wspieramy obywateli, organy samorządu terytorialnego oraz inne organizacje społeczne w walce o poprawę jego jakości i prowadzimy różne działania prawne, by chronić Polki i Polaków przed skutkami życia w smogu.

Odnawialne źródła energii

Polska potrzebuje diametralnej zmiany sposobu, w jaki pozyskuje energię. Odchodzenie od paliw kopalnych i rosnąca rola technologii odnawialnych to ogromna szansa na rozwój dla gmin, spółdzielni czy firm. Nie muszą one już czekać, aż prąd wytworzy dla nich ktoś inny i podyktuje im ceny, tylko mogą same produkować tańszą i czystą energię.

Transformacja energetyczna

Widzimy przyszłość w zmianie źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Odwlekanie odejścia Polski od węgla to nie tylko szkoda dla klimatu, ale także dla mieszkańców regionów tradycyjnie węglowych, którzy zmagają się z degradacją środowiska, szkodami górniczymi i niepokojem co do własnej przyszłości. Dlatego prowadzimy działania na rzecz dekarbonizacji polskiej gospodarki i sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Ochrona przyrody

Polska przyroda nie jest dostatecznie dobrze chroniona. Przyczyną są zarówno niedopracowane przepisy, jak i ich nieskuteczne egzekwowanie. Cenne przyrodniczo tereny zbyt często padają ofiarą źle zaplanowanych inwestycji, niewłaściwie prowadzonej gospodarki leśnej czy braku odpowiedniego monitorowania zanieczyszczeń. Dlatego używamy naszego prawniczego know-how, by wspierać mieszkańców, inne organizacje społeczne i samorządy w walce o środowisko.

Odpowiedzialne państwo

Pieniądze, władza i polityka są często ze sobą ściśle powiązane, co skutkuje niskim poziomem zaufania obywateli do instytucji publicznych, nie tylko w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale także w pozostałych krajach UE i na całym świecie. Korupcja polityczna jest obecna na wszystkich szczeblach władzy, a jej skutki przybierają wiele postaci: od niszczenia środowiska naturalnego, przez defraudację środków publicznych, aż po kierowanie się prywatnym interesem polityków w procesie tworzenia prawa.

go-to-top facebook twitter linkedin search arrow-right-long contrast letter copy-button triangle triangle