Transformacja energetyczna

Widzimy przyszłość w zmianie źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Odwlekanie odejścia Polski od węgla to nie tylko szkoda dla klimatu, ale także dla mieszkańców regionów tradycyjnie węglowych, którzy zmagają się z degradacją środowiska, szkodami górniczymi i niepokojem co do własnej przyszłości. Dlatego prowadzimy działania na rzecz dekarbonizacji polskiej gospodarki i sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Przewiń w dół
i sprawdź szczegóły

Widzimy przyszłość w zmianie źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Odwlekanie odejścia Polski od węgla to nie tylko szkoda dla klimatu, ale także dla mieszkańców regionów tradycyjnie węglowych, którzy zmagają się z degradacją środowiska, szkodami górniczymi i niepokojem co do własnej przyszłości.

Dlatego prowadzimy działania na rzecz dekarbonizacji polskiej gospodarki i sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Jakie działania podejmujemy?

  • Wspieramy organizacje społeczne i mieszkańców w sporach o plany budowy nowych kopalni węgla brunatnego i kamiennego 

Kopalnie węgla są niezwykle szkodliwe dla środowiska i ludzi. W obliczu trwającego kryzysu klimatycznego i potrzeby transformacji energetycznej Polski otwieranie nowych kopalń byłoby nieodpowiedzialne. Jest także niepotrzebne, ponieważ dysponujemy już technologiami, które pozwalają wytwarzać energię czystszą niż ta z paliw kopalnych.

Dlatego zapewniamy wsparcie prawne dla organizacji ekologicznych i zaangażowanych przedstawicieli lokalnych społeczności. Uczestniczyliśmy m.in. w różnych postępowaniach, które doprowadziły do zamknięcia projektów budowy kopalń Gubin-Brody, Złoczew czy Paruszowiec.


  • Wspieramy organizacje społeczne i mieszkańców w sporach z istniejącymi kopalniami węgla kamiennego

Domagamy się, aby istniejące kopalnie działały w pełni zgodnie z prawem, ograniczały niekorzystne oddziaływanie na środowisko oraz aby zostały możliwie jak najszybciej zamknięte – z poszanowaniem interesów ich pracowników oraz lokalnych uwarunkowań gospodarczych. Domagamy się sprawiedliwej, a nie dzikiej transformacji.


  • Aktywnie uczestniczymy w procesach legislacyjnych z zakresu energetyki i górnictwa

Monitorujemy procesy legislacyjne i składamy uwagi do projektów aktów prawnych. W razie potrzeby apelujemy do polityków o jak najlepsze rozwiązania, dzieląc się z nimi naszą wiedzą.


  • Prowadzimy obsługę prawną skarg i pozwów w zakresie energetyki i górnictwa

Do naszych najważniejszych działań należy reprezentowanie organizacji, która zdecydowała się złożyć jeden z pierwszych polskich pozwów klimatycznych – przeciwko spółce z sektora paliw kopalnych. Ta sprawa ma charakter precedensowy, a jej przebieg śledzą eksperci od litygacji klimatycznej na całym świecie.

Jak możemy pomóc?

Interesuje Cię współpraca w zakresie transformacji energetycznej?

Zapraszamy do kontaktu przez formularz.

Ostatnie artykuły na ten temat:

Wraz z 30 organizacjami społecznymi, branżowymi i think-tankami apelujemy do ministry środowiska Pauliny Hennig-Kloski o przeprowadzenie konsultacji publicznych aktualizacji KPEiK. Publikujemy treść listu otwartego organizacji.

17 lipca 2024 Czytaj więcej

Dane mówią, że aż 75 proc. budynków jest nieefektywnych energetycznie, a to naraża ich użytkowników na coraz wyższe rachunki za ogrzewanie. Dlatego Unia postanowiła zmotywować państwa członkowskie do olbrzymiego zadania modernizacji budynków.

11 lipca 2024 Czytaj więcej

Zapadanie się gruntu, pękanie ścian w domach czy nawet zawalenia budynków, zanik wody w studniach, zniszczenia płodów rolnych – to ponura rzeczywistość mieszkańców terenów górniczych. Aby pomóc poszkodowanym, przygotowaliśmy informator „Dochodzenie roszczeń o naprawę szkód górniczych”.

24 maja 2024 Czytaj więcej

Ostatnie publikacje na ten temat:

  • Transformacja energetyczna
    Dochodzenie roszczeń o naprawę szkód górniczych. Najważniejsze regulacje prawne
  • Transformacja energetyczna
    Rekultywacja gruntów pokopalnianych
go-to-top facebook twitter linkedin search arrow-right-long contrast letter copy-button triangle triangle