Pozorna regulacja lobbingu. Stosowanie ustawy lobbingowej przez wybrane organy władzy publicznej
Dokument przedstawia rekomendacje zmian w ustawie lobbingowej (2005) w zakresie: rejestru lobbystów zawodowych, sprawozdań rocznych o działaniach podejmowanych wobec organów
władzy publicznej przez zawodowych lobbystów oraz informacji o zgłoszeniach zawodowych lobbystów.
Inne publikacje z tej samej kategorii:
Szczegóły publikacji
Kontrola financování stran, Porovnání dohledových institucí ve vybraných evropských státech
Publikacja w języku czeskim ze streszczeniem po angielsku. Omawia metody kontroli finansowania partii politycznych oraz porówuje instytucje nadzoru finansowego nad partiami w wybranych krajach europejskich: w szczególności w Polsce, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Norwegii, Estonii i Czechach. Raport zawiera informacje o organizacji systemów organów nadzorczych, sankcjach nakładanych na państwa europejskie za wykroczenia oraz zasadach obowiązujących audytorów i przejrzystości zasad dostępu do informacji. W oparciu o powyższe zidentyfikowano kluczowe problemy oraz przestawiono zestaw zaleceń dla organów nadzorczych.
Szczegóły publikacji
The Funding and Oversight of Political Parties and Election Campaigns in East Central Europe
Publikacja w języku angielskim. Podejmuje kwestie finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, zwracając uwagę na ograniczoną dostępność tych danych. W publikacji zestawione zostało ustawodawstwo dotyczące finansowania partii politycznych na przykładzie Polski, Słowacji oraz Czech. Praca przedstawia także dane na temat realnych kosztów polityki partyjnej, analizuje słabe strony obowiązujących przepisów oraz przedstawia propozycje ich usprawnień.
Szczegóły publikacji
Shedding Light on Public Contracts. The Register of Contracts in Public Spending Oversight
Publikacja w języku angielskim. Omawia wprowadzenie jawnego rejestru umów przez podmioty rządowe (w tym duże gminy i spółki państwowe) na przykładzie Czech i Słowacji. Rejestr umów opiera się na centralnym rejestrze online zawierającym pełne teksty wszystkich umów publicznych wraz z określonym zestawem danych. Publikacja zawiera ponadto opis audytu funduszy publicznych w Czechach, Polsce i na Słowacji oraz wnioski płynące z wdrożenia jawnego rejestru umów.
Szczegóły publikacji
Lobbying – a risk or an opportunity? Lobbying regulation in the Polish, Slovak, and Czech perspective
Publikacja w języku angielskim. Opisuje regulacje lobbingu na przykładzie Polski, Słowacji oraz Czech. Podejmuje temat najlepszego sposobu zwalczania bezprawnego wpływu na decyzje polityczne poprzez tworzenie regulacji prawnych dotyczących jawnego i legalnego lobbingu.
Dostępność - kontrast