Rzeki są źródłem życia – dają wodę, są domem dla tysięcy gatunków, a także miejscem odpoczynku i inspiracji. Niestety, ścieki komunalne, zanieczyszczenia z rolnictwa czy przemysłu zbyt często im zagrażają. Czy możemy to zmienić? W czwartym odcinku podcastu „Kiedy rzeka zamienia się w ściek”, zatytułowanym „Zróbmy hałas dla rzeki”, odpowiadamy: tak!
W tym odcinku gościmy Cecylię Malik – artystkę, aktywistkę i założycielkę kolektywu Siostry Rzeki, która od lat organizuje działania na rzecz Wisły i innych rzek w Polsce oraz Roberta Rienta, przewodniczącego Rady Fundacji Osoba Odra i inicjatora działań na rzecz uznania rzeki Odry za osobę prawną. Oboje opowiadają o swoich doświadczeniach, miłości do rzek oraz o tym, jak każdy z nas może zaangażować się w ich ochronę.
A w odcinku:
Historie rzek oczami osób aktywistycznych
Cecylia Malik i Robert Rient dzielą się swoimi ulubionymi miejscami nad rzekami oraz opowiadają, dlaczego są one tak ważne w ich życiu. Poznasz fascynujące historie związane z Wisłą, Odrą, Kamienną i innymi wodami, które od wieków inspirują, zachwycają i stają się motorem działań na rzecz ich ochrony.
Prawa rzek – nowa era ochrony przyrody
Czy rzeka może być osobą prawną? Robert Rient wyjaśnia, jak takie podejście może zrewolucjonizować ochronę polskich rzek i ich ekosystemów. To odważne spojrzenie na naturę, które zdobyło już uznanie w Nowej Zelandii, Hiszpanii czy Kanadzie pokazuje, że rzeka może być nie tylko chroniona, ale także reprezentowana w sądzie.
Akcje, które zmieniają rzeczywistość
Dowiesz się, jak działania aktywistów, takie jak protesty, marsze czy edukacyjne kampanie społeczne, przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej w Polsce. Usłyszysz o inicjatywach Sióstr Rzek i Osoby Odry, które nadają rzekom głos i zachęcają ludzi do działania na rzecz swoich lokalnych wód.
Twoja rola w ochronie rzek
Podcast pokazuje, że ochrona rzek to nie tylko zadanie aktywistów – każdy z nas może coś zmienić. Nawet małe kroki, takie jak dbanie o czystość rzek, wsparcie lokalnych inicjatyw czy edukacja, mogą przyczynić się do przywrócenia rzekom ich naturalnego piękna i znaczenia.
Posłuchaj i zainspiruj się historiami, które pokazują, że rzeki to więcej niż tylko woda. To życie, kultura i dziedzictwo, które zasługują na naszą uwagę i troskę. Razem możemy zrobić hałas dla rzeki!
Podcast jest dostępny na Spotify, Youtube i Apple Podcasts.
Wspieramy osoby chroniące rzeki!
Co możesz zrobić, jeśli chcesz skutecznie chronić polskie rzeki?
- Weź udział w webinarze
Działasz lokalnie i chcesz chronić rzeki? Przyjdź na bezpłatny webinar i dowiedz się, jak reagować na zanieczyszczenia, skutecznie interweniować w przypadku zagrożeń dla środowiska i korzystać z przysługujących Ci praw. Dostępne terminy:
- 📅 28 stycznia 2025 r., 18:00-19:30
- 📅 11 lutego 2025 r., 18:00-19:30
- 📅 25 lutego 2025 r., 18:00-19:30
Formularz rejestracyjny: https://frankbold.pl/zapisywebinar
- Posłuchaj podcastu Frank Bold
Co miesiąc do lutego 2025 r. publikujemy kolejne odcinki podcastu. To źródło praktycznych informacji o rzekach i ich ochronie. Dowiedz się, dlaczego warto troszczyć się o lokalne wody i jak możesz włączyć się w ich ochronę.
Poprzednie odcinki:
Naszego podcastu możesz posłuchać na Spotify, YouTube lub Apple Podcasts.
- Przeczytaj nasz poradnik dla rzecznych aktywistek i aktywistów
Zależy Ci na czystych rzekach, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Nasz bezpłatny e-book „Kiedy rzeka zamienia się w ściek, a Ty chcesz coś z tym zrobić” jest właśnie dla Ciebie! To praktyczny przewodnik dla tych, którzy pragną realnie przyczynić się do poprawy jakości polskich rzek.
Realizację podcastu umożliwiło wsparcie z United States Agency for International Development i German Marshall Fund of the United States. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Frank Bold i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy darczyńcy.