Pieniądze, władza i polityka są często ze sobą ściśle powiązane, co skutkuje niskim poziomem zaufania obywateli do instytucji publicznych, nie tylko w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale także w pozostałych krajach UE i na całym świecie. Korupcja polityczna jest obecna na wszystkich szczeblach władzy, a jej skutki przybierają wiele postaci: od niszczenia środowiska naturalnego, przez defraudację środków publicznych, aż po kierowanie się prywatnym interesem polityków w procesie tworzenia prawa.
Jakie działania podejmujemy?
- Monitorujemy przejrzystość działalności lobbingowej
Stworzyliśmy centralny rejestr działalności lobbingowej w Polsce, który gromadzi w jednym miejscu dane publikowane na kilkudziesięciu stronach internetowych na temat działań lobbystów zawodowych i niezawodowych. Obecna wersja serwisu, działająca pod adresem jawnylobbing.pl, to efekt wspólnego projektu trzech organizacji: Fundacji Frank Bold, Stowarzyszenia 61 i serwisu internetowego 300polityka.pl.
- Analizujemy przepisy dotyczące praworządności
Analizujemy obecne i tworzone regulacje dotyczące przejrzystości funkcjonowania państwa. Nasze analizy obejmują między innymi kwestie związane z działalnością lobbingową, finansowaniem partii politycznych i kampanii wyborczych, funkcjonowaniem służby cywilnej czy ideą centralnych rejestrów umów.
- Prowadzimy działania rzecznicze i angażujemy się w konsultacje społeczne na poziomie europejskim i krajowym
Angażujemy się w konsultacje społeczne w procesach legislacyjnych na poziomie europejskim i krajowym dotyczących regulacji antykorupcyjnych i przejrzystości funkcjonowania władz publicznych.
- Monitorujemy zagadnienia antykorupcyjne w Polsce
Od 2019 r. współtworzymy, koordynowaną przez Ecorys, sieć ekspertów Local Research Correspondents on Corruption, która dostarcza Komisji Europejskiej wiedzę na temat sytuacji korupcyjnej w państwach członkowskich, wspiera ją w tworzeniu raportów o stanie praworządności, a także bierze udział w pracach EU network against corruption.
Jak możemy pomóc?
Interesuje Cię współpraca w zakresie zagadnień związanych z odpowiedzialnym państwem?
Zapraszamy do kontaktu przez formularz.