Unia Europejska zmienia ramy prawne dotyczące zrównoważonego rozwoju – z jednej strony wprowadzając nowe regulacje i obowiązki, z drugiej proponując uproszczenia w ramach pakietu Omnibus. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność mierzenia się ze złożonymi i nakładającymi się przepisami. W odpowiedzi na te wyzwania Frank Bold opracował kompleksowy przewodnik, który pomoże przedsiębiorcom nie tylko zrozumieć nowe regulacje, ale także skutecznie je wdrożyć.
Praktyczne narzędzie dla przedsiębiorstw
Nowy przewodnik Frank Bold EU Sustainability Legislation to praktyczne narzędzie, które obejmuje zarówno obowiązki związane z należytą starannością (due diligence), jak i monitorowaniem emisji, planowaniem transformacji klimatycznej oraz raportowaniem ESG.
Zawiera omówienie dziesięciu najważniejszych unijnych aktów prawnych z obszaru ESG, w tym m.in.: dyrektywę w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD), dyrektywę w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD), taksonomię UE, Europejski system handlu emisjami (EU ETS) i inne akty dotyczące emisji, wylesiania, baterii czy minerałów konfliktowe. Całość uzupełniają techniczne załączniki, które opisują różne metodyki obliczania emisji gazów cieplarnianych (GHG) – szczególnie przydatne dla zespołów odpowiedzialnych za zgodność regulacyjną i audytorów.
Co nowego? Pakiet Omnibus
W świetle ostatnich prac Komisji Europejskiej nad tzw. pakietem Omnibus, przewodnik analizuje również, które przepisy mogą zostać zmienione, a które – zgodnie z zapowiedziami – pozostaną bez modyfikacji. To szczególnie istotna informacja dla tych, którzy planują długoterminowe działania transformacyjne.
Dla kogo?
Publikacja została opracowana z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje obowiązki, organach nadzorczych, zespołach odpowiedzialnych za zgodność regulacyjną (compliance), audytorach, a także konsultantach oraz doradcach ds. ESG.
Przewodnik Frank Bold dostarczy praktycznego wsparcia w poruszaniu się po zmieniających się regulacjach UE, pomagając przedsiębiorcom nie tylko spełniać wymogi prawne, ale i tworzyć przewagę strategiczną w oparciu o odpowiedzialność i transparentność.
Nowy projekt na lata 2025–2027
Publikacja przewodnika EU Sustainability Legislation rozpoczyna nowy etap naszych działań, w ramach projektu finansowanego przez Europejską Inicjatywę Klimatyczną (EUKI). Jego celem jest wspieranie praktycznego wdrażania unijnych regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – w szczególności w zakresie planowania transformacji klimatycznej – poprzez dostarczanie publicznie dostępnych analiz, wytycznych eksperckich oraz przykładów dobrych praktyk.
W ramach projektu skupimy się na:
- analizie zmieniających się przepisów UE (w tym pakietu Omnibus i jego wpływie na CSRD i ESRS),
- badaniu rzeczywistych praktyk sprawozdawczych firm,
- wsparciu przedsiębiorstw, decydentów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowo-Wschodniej – zwłaszcza w Czechach, Słowacji, Polsce, Rumunii i Bułgarii.
To kolejny krok w kierunku wspierania praktycznego wdrażania unijnych regulacji i budowania bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Przewodnik EU Sustainability Legislation: A guide to obligations, implementation and interoperability for businesses został opracowany języku angielskim. Pobierz tutaj.