Ponad 40 organizacji z całej Polski wysłało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska list, w którym domagają się pilnych i odważnych działań na rzecz zmiany gospodarki leśnej w lasach górskich i wodochronnych.
Zdaniem organizacji wprowadzenie 12 konkretnych rozwiązań jest konieczne, by w przyszłości łagodzić skutki powodzi podobnych do tej, która nawiedziła w ostatnich dniach Polskę południowo–wschodnią. Wśród koniecznych działań organizacje wymieniają przede wszystkim zakończenie wycinek w wodochronnych lasach górskich i tych położonych na stokach, a także ochronę i odtwarzanie mokradeł oraz innych miejsc naturalnej retencji wody.
– Mieszkamy na Dolnym Śląsku i od lat bronimy tutejszych lasów przed wycinkami, wskazując m.in. ich wartość w walce ze skutkami ulewnych deszczy. To co się dzieje w ostatnich dwóch tygodniach pokazuje, jak ważna jest prawidłowa ochrona lasów i wzmacnianie potencjału naturalnych ekosystemów do utrzymywania wody. Mamy nadzieję, że w obliczu tej katastrofy rządzący zaczną wreszcie na poważnie traktować pozaprodukcyjne funkcje lasów, choćby takie jak funkcja wodochronna – mówi Paweł Wrabiec ze Stowarzyszenia Sudety Środkowe.
– Obecne powodzie to dowód, że musimy lepiej zabezpieczyć się przed pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Chodzi nie tylko o szybkie odejście od spalania paliw kopalnych, ale również pilne podjęcie działań służących ograniczeniu skutków kryzysu, takich jak nawałnice, powodzie, susze. Lasy są w tym względzie ogromnym sojusznikiem, ale aby w pełni wykorzystać ich potencjał, polski rząd musi pilnie zreformować gospodarkę leśną w lasach górskich i wodochronnych – mówi Tymoteusz Dadok z Inicjatywy Las Wokół Miast.
– Lasy działają jak ogromne gąbki. Szybką chłoną opady i potem powoli uwalniają wodę do środowiska. Takie spowolnienie spływania wody w doliny jest szczególnie ważne w górach. Z jednej strony pozwala to ograniczyć powodzie i podtopienia, z drugiej – susze, gdyż wolno spływająca woda pozwala na dłużej utrzymać ją w środowisku. W interesie nas wszystkich jest, by te gąbki działały jak najlepiej – mówi Małgorzata Górska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
– Powodzie zdarzały się również w czasach przed kryzysem klimatycznym, ale naukowcy są zgodni, że ich intensywność i częstotliwość będzie się zwiększać wraz z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Aby walczyć ze skutkami żywiołu potrzebujemy m.in. zmian w podejściu do górskich lasów – mniej wycinek, które niszczą naturalną retencję, mniej dróg przecinających górskie lasy, by w czasie gwałtownych opadów drogi te nie zmieniały się niczym rynny w zagrażające dolinom potoki. My tu w okolicy Bielska–Białej miasta pod górami, dotkliwie w czerwcu i ponownie teraz we wrześniu przekonaliśmy się, że woda płynie z gór! – mówi Renata Lejawka ze Stowarzyszenie Atmosfera.
– W czasach katastrofy klimatycznej poprzez dobre zarządzanie wodą w lasach możemy łagodzić skutki powodzie i susze. Dlatego musi stać się ono jednym z kluczowych zadań Lasów Państwowych. Lasy Państwowe muszą zatrudniać specjalistów z tej dziedziny, zbierać i udostępniać systemowo dane dotyczące wody w lasach, ważne jest też by temat wody był systematycznie uwzględniany w planach urządzenia lasu – na razie nie jest – mówi Marta Jagusztyn z Fundacji Lasy i Obywatele.
12 konkretów dla wzmacniania potencjału lasów w walce z powodziami to:
- zmniejszenie pozyskania drewna w wodochronnych lasach górskich,
- zakaz wycinek w lasach na stokach o nachyleniu powyżej 10–15 proc. oraz zakaz tworzenia nowych dróg zrywkowych w takich miejscach,
- ochrona i odtwarzanie mokradeł,
- ochrona i odtwarzanie naturalnych cieków wodnych w lasach, w tym zakaz użytkowania rębnego pasów do 100 metrów przy wszystkich ciekach w lasach,
- zostawianie pasów lasu poprzecznych do kierunku spływu wody,
- zostawianie na zrębach martwego drewna,
- ochrona bobrów i zasiedlonych przez nie terenów,
- stworzenie w Lasach Państwowych pionu odpowiedzialnego za ochronę i zarządzanie wodą w lasach,
- włączenie tematu zarządzania wodą do edukacji leśników,
- spriorytetyzowanie zarządzania wodą w planach urządzenia lasu,
- wzbogacenie map leśnych o “warstwę wodną”,
- pilne zmapowanie kluczowych lasów wodochronnych i odgórne wyłączenie tych lasów z pozyskiwania drewna.
– Obecny rząd wie, że ochrona przyrody jest ważna dla Polek i Polaków. Stąd w umowie koalicyjnej znalazły się m.in. obietnica wprowadzenia zakazu wycinek w 20 proc. polskich lasów. Zakończenie pozyskania drewna w wielu lasach górskich i wodochronnych nie tylko pozwoli zbliżyć się do realizacji tej obietnicy, ale służyć będzie również lepszemu zabezpieczeniu społeczeństwa, przyrody i infrastruktury przed pogłębiającym się kryzysem klimatycznym – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace.
– Potrzebujemy takiej zmiany przepisów, która przeniesienie ochronę lasów z papieru do rzeczywistości i pomoże w przyszłości zapobiegać tak dramatycznym zdarzeniom, jak te, które obserwujemy w czasie trwających powodzi – dodaje Bartosz Kwiatkowski, prawnik i dyrektor Frank Bold. – Zgodnie z ustawą o lasach za lasy szczególnie chronione mogą być uznane lasy, które chronią zasoby wód powierzchniowych i podziemnych, regulują stosunki hydrologiczne w zlewni oraz na obszarach wododziałów. Obecnie lasy takie stanowią ponad 21 proc. powierzchni leśnej, znajdującej się w zarządzie Lasów Państwowych. Niestety, często sposób prowadzenia w nich gospodarki leśnej nie różni się znacząco od tych obszarów, których nie objęto szczególną ochroną – wyjaśnia.
Pod listem do ministerstwa podpisały się następujące organizacje:
- Fundacja Psubraty
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
- Fundacja Greenpeace Polska
- Fundacja Lasy i Obywatele
- Prawo do Przyrody
- Inicjatywa Dzikie Karpaty
- Fundacja The Climate Lab
- Inicjatywa Puszcza Biała
- Stowarzyszenie MULTIFORM
- Stowarzyszenie Nasz Las Tulecki
- Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
- Stowarzyszenie Sąsiedzkie Wojnówko
- Wspólny Las
- Ratujmy kleszczowskie wąwozy
- Koalicja ZaZieleń Poznań
- Stowarzyszenie Doliny
- Fundacja Dzika Polska
- Fundacja Wilk i Inni Mieszkańcy Lasu
- Eko-Logiczna Lubelszczyzna
- Stowarzyszenie Okolica
- Stwarzyszenie Sudety Środkowe
- Fundacja Zielone Światło
- Zielone Wiadomości
- Stowarzyszenie Olszówka
- Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne
- Poznańska Inicjatywa Leśna
- Stowarzyszenie Rzeczniczki Przyrody
- Fundacja Mysikrólik Na Pomoc Dzikim Zwierzętom
- Fundacja Leśni Agronauci
- Stowarzyszenie Atmosfera
- Inicjatywa Las Wokół Miast Bielsko-Biała
- Stowarzyszenie Polska 2050 – koło Bielsko-Biała
- Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
- Fundacja Wilk i Inni Mieszkańcy Lasu
- Towarzystwo na rzecz Ziemi
- Fundacja “Rozwój TAK-Odkrywki NIE”
- Fundacja Frank Bold
- Fundacja dla Biebrzy
- GminniAktywiści
- Klub Przyrodników Koło Poznańskie
- FOTA4Climate
- Koziańskie Stowarzyszenie “Staw Kamieniołom “
- Drużyna Pierścienicy